Hajdúszoboszló bemutatása

Hajdúszoboszló elhelyezkedése

A hajdúság második legnépesebb városa mindössze 2 órányi autóútra található Budapesttől az Alföld észak-keleti részén. A Hortobágyi Nemzeti Park tőszomszédságában elheyezkedő város Magyarország egyik legnaposabb vidéke mely sajátos mikroklímával rendelkezik . A kikapcsolódni vágyó vendégek könnyen elérhetik a fürdővárost vasúton, vagy autóúton. A város kisrepülőgépek fogadására alkalmas repülőtere lehetővé teszi a légi úton való megközelítést is.

Hajdúszoboszló történelme

Számos ásatás bizonyítja, hogy Hajdúszoboszló területén már a honfoglalás idejében is éltek emberek. Első írásos emlék szerint I. Géza király idején a Szoboszlóvásár nevet viselte. A tatárok pusztulásba sodorták a fejlődésnek induló várost, amit a XVI. század elején Bocskai István, Erdély és Magyarország fejedelme telepített be hajdúkkal. Innen a város nevének szláv eredetű Hajdú előtagja. A vasút megjelenésének köszönhetően a XIX. században fejlődésnek indult a város és népessége. Igazán nagy lendületet akkor vett Hajdúszoboszló fejlődése, amikor 1925-ben földgázmezők után kutatva termálvizet is talált Pávai Vajna Ferenc geológus. A 73 Celsius fokos víz jótékony hatását csak azután kezdték megismerni, hogy a felszínre törő vízzel telt gödrökben mosni és fürdeni kezdtek a helyiek. Sorra múltak el a fájdalmas nyavaják és rájöttek, hogy ez nem égi csoda, hanem a feltörő termálvíz, természet adta hatása. A termálvíznek hamar híre ment és az ide sereglő vendégek kiszolgálására szállodák sora épült a város bánomkerti részén. A helyiek legfőbb bevételi forrását mára a turizmus biztosítja. Így vált Hajdúszoboszló fél évszázad alatt csendes mezővárosból, pezsgő életű fürdővárossá.

Hajdúszoboszló nevezetességei

Hajdúszoboszló történelmi emlékekben gazdag város. Több tucat dombormű, szobor, történelmi műemlék árulkodik a régmúltról.

Hajdúszoboszló legértékesebb műemlékei a Református templom és a hozzá tartozó erődfal maradványa. A város temploma erődítményként szolgált, melyet az erőd falán túl, vizes árokkal is védtek. A XV. században épült fal egyik kör alakú sarokbástyája is fennmaradt az utókor számára. A középkori alapokon fekvő templom a XVIII. században épült klasszicista stílusban. A Bocskai István Múzeumban található várostörténeti gyüjtemény a kezdetektől mesél a látogatóknak. A múzeum más tárlatain érdekes rovar-és lepkegyüjteményben, festményekben és harang kompozíciókban gyönyörködhetünk. A fürdő előtti parkban egy igazi művészeti csemege található. A Rácz Zoltán építész által tervezett Harangházban speciális aluminiumötvözetből készült harangok találhatóak. A közel félszáz harang között van a Világharang is, mely a Világkiállításra készült. A Harangház nyújtotta látványt harangjáték színesíti.

Strandfürdő

1925. október 25-én csodálatos esemény történt Magyarország egyik alföldi városkájában, Hajdúszoboszlón.

Szénhidrogén kutatások nyomán 1091 méter mélységből földgáz társaságában felszínre tört az a különleges, 73 Co-os víz, amelynek gyógyhatása rövidesen cáfolhatatlanul bebizonyosodott.

Pávai Vajna Ferenc volt az a tudós geológus, akit hévizünk atyjának nevezünk.

Neki köszönhető, hogy a természet e csodálatos ajándéka immáron több,mint hét évtizede az emberiséget szolgálhatja A föld mélyének bársonyos barna, forró kincse elárasztotta a környékbeli mélyedéseket, s az emberek az első meglepődésen hamar túlesve fürdőzni, mosni kezdtek benne. Az ámulat azonban folytatódott. Hamar észrevették, hogy a víz csodát tud. Gyorsabban gyógyultak a sebek, enyhültek a reumatikus fájdalmak.

E szenzációs hír felkeltette a szakemberek érdeklődését. Megvizsgálták, vegyelemezték a folyékony forró arany összetételét, s páratlan megállapítások születtek.

Dr. Bodnár János, a Debreceni Orvostudományi Egyetem Orvos Vegytani Intézetének igazgatója így írt a szoboszlói vízről: "Analysisünk szerint a hajdúszoboszlói mélyfúrásból eredő víz alkalikus-jódos-brómos-konyhasós hévíznek minősítendő. Egybevetve a chémiai analysis adatait a víz igen magas hőmérsékletével kimondható, hogy a maga nemében egyedülállónak tekinthetô, hozzá hasonló összetételű és hőmérsékletű víz - a rendelkezésünkre álló analysisek alapján - nem ismeretes."

Dr. Dalmady Zoltán balneológus, egyetemi tanár szerint "... a fizikai chemia szempontjából rendkívül érdekes vonása a hajdúszoboszlói vizeknek, hogy töménységükben és összetételükben aránylag igen közel állanak az emberi szövetnedvek összetételéhez.

Különös figyelmet érdemel a tengeri fürdőkkel való összehasonlítása, hiszen a hajdúszoboszlói víz maga sem más, mint trias-kori tengerek felidézett szelleme. Konyhasótartalmánál fogva körülbelül ötszörösen hígított tengervíznek tekinthe-tő, de a tengervíztől eltér csekély magnézium, calcium és jelentékeny hydrocarbonat tartalmánál fogva. Ennek dacára éppoly joggal használható úgy a gyógyításra, üdülésre, mint bármely más olyan tengeri fürdő, mely vizének hígítottságánál fogva hasonló töménységű."

Hajdúszoboszló városa megismerve a tudósok elemzéseit elhatározta, hogy fürdőt épít.

Másfél év múlva, 1927. július 26-án megnyílt a fövényfürdő.

Az azóta eltelt több, mint 70 év bővelkedett eseményekben, a turizmus egyre élénkült, s az elvárásokhoz igazodva többször bôvíteni, korszerűsíteni kellett. Fürdőnket alapítója, Hajdúszoboszló városa sosem hagyta cserben, s ennek köszönhető, hogy időről időre megújulhatott, a kor igényeinek megfelelően fejlődhetett. A gazdasági-politikai átalakulás idején - 1991-ben - részvénytársasággá alakította fürdőjét az önkormányzat, amely azóta is többségi tulajdonosa. A kilencvenes évek derekán megkezdődött az ásványvíz-palackozás, megnyílt a cég saját utazási irodája és saját kempinget építenek.

1996. január 1. jeles történelmi dátum. Az egykor államosított szoboszlói termálkutak visszakerültek jogos birtokosukhoz. A képviselő-testület még 1995-ben egyöntetűen határozott visszavásárlásukról! 1996-tól napjainkig egy hatalmas megújulási folyamat zajlott le a Hajdúszoboszlói Gyógyfürdőben, ugyanis ekkor indította el a cég menedzsmentje és a tulajdonos Hajdúszoboszlói Önkormányzat eredetileg 8 évre tervezett fejlesztési programját: 1996-ban megnyitotta kapuit fürdőnk gyógyszanatóriuma a Hotel Thermál Terápia , melyhez hamarosan saját kis fürdőépületet emeltek.

A Délibáb és a Silver Hotelben egy-egy új terápia üzemeltetését vette át a fürdő, melyek a gyógykezelések további bővítését tették lehetővé.

1998 karácsonyán elkészült az új, modern termálfürdő-épület; melyre méltán lehetünk büszkék.


Forrás: www.hungarospa.hu


Aquapark

A családi vízi szórakoztatási örömöket szem előtt tartva a HUNGAROSPA Hajdúszoboszlói Gyógyfürdő és Egészségturisztikai Rt. 2000-ben megépíttette a strandon Magyarország első csúszdaparadicsomát.

A szükséges elemeket Spanyolország-ból rendelték meg. Az új turisztikai termékhez nagy segítséget nyújtott az Európai Unió PHARE Regionális Kí-sérleti Programjától kapott pályázati támogatás és a Gazdasági Minisztéri-um kamattámogatása. Az Aquapark már júniustól fogadhatta a látogatókat, s a hazai és külföldi vendégek köré-ben egyaránt óriási népszerűségre tett szert.

Mert "szuper jó" - így reagáltak mind, mintha össze-beszéltek volna, a különleges élménnyel telhetetlen ifjak és örökifjak e sorok írójának spontán közvélemény kutatásakor.

A 12 méter magas indítótoronyból indulva kilenc különféle pályából választhatnak a nagy csobbanás szerelmesei. Van itt négypályás óriás-, kétféle kamikáze, óriás csavarcsúszda, "fekete lyuk", és "őrült folyó". Utóbbiakon kizárólag extra úszógumikkal "közlekedhetünk".

Az apróságokat a tengerparti világ csobogói, a medencében álló élethű elefántjai, két gyermekcsúszda, valamint fajátszótér kápráztatja el.

A csúszdapark a strand hátsó részén lévő egy hektáros területen található, szerelmesei kétórás vagy egész napra szóló belépőt válthatnak.

Mivel az Aquapark kapacitása már az első két évben kicsinek bizonyult; ezért 2002-ben területét duplájára bővítették, valamint 3 új csúszdaelem épült (Niagara, big hole, twister), így a csúszdák összhossza meghaladja az 1 km-t. Aki elfáradt a csúszdázásban, az a sodrófolyóban vagy a 3 új strand-medencében pihenheti ki magát (felnőtt, gyermek és bébimedence). A bébimedencében vízivár várja a legapróbbakat.


Forrás: www.hajduszoboszlo.info.hu


Aqua-Palace

Az Aqua-Palace Fedett Élményfürdő Hajdúszoboszlón, Európa legnagyobb fürdokomplexumának részeként jött létre. Az élményfürdő 15000 m2-en, 1600m2 vízfelülettel, egyszerre 1000 fő befogadására alkalmas.

Az Aqua-Palace szolgáltatásai:

Élményfürdőrendszer mindazoknak, akik különleges, tematikus fürdőmiliőre, egyedi wellness élményekre vágynak:

trópusi fürdő, jégbarlangfürdő, mozi-fürdő, Pávai termálfürdő, barlangfürdő, Római fürdő, Gangesz fürdő, tengeri fürdő

Gyermek- és családi fürdő kisbabás, kisgyermekes családoknak:

bébi- és anyuka medence, bébiúsztató medence, gyermekfoglalkoztató, gyermekpihenő-terem, pelenkázó helyiség a legkisebbeknek családi medence, pezsgőmedence és 2 gyermekcsúszda a nagyobb gyerekeknek

Szaunavilág az egészséges életmód híveinek:

finn szaunák, gőzkamrák, infra szaunák, masszázs zuhany, merülő medencék

Privátfürdők családoknak, baráti társaságoknak:

3 db privát fürdő egység jakuzzival, finn szaunával

2 pályás állószörf a vízi sportok szerelmeseinek

Uszoda, kondicionáló terem, aerobic terem, 2 db squash pálya az aktív pihenés kedvelőinek

Beauty szalon:

fodrász, kozmetika, manikűr, pedikűr

Fekvő és álló szolárium, thai masszázs, alternatív masszázsformák, akupunktúra egy kis kényeztető wellness érzésre vágyóknak

Snack bár, önkiszolgáló étterem, kávézó, a finom falatok kedvelőinek


Forrás: www.utazzitthon.hu


Tuba tanya